-0.9 C
London
Friday, December 1, 2023

Grand Slam of Darts: Group Fixtures and TV Schedule as Michael van Gerwen and Fallon Sherrock meet on opening day | Darts Information

Must read

- Advertisement -



Fallon Sherrock will tackle Michael van Gerwen on Saturday night time on the Grand Slam of Darts

Michael Smith will start his defence of the Grand Slam of Darts towards debutant Nathan Girvan, as Michael van Gerwen and Fallon Sherrock lock horns on a bumper opening day on Saturday in Wolverhampton.

The group stage of the 32-player occasion will see gamers competing in a round-robin format throughout the opening 4 days at WV Lively Aldersley, with 16 ties happening throughout two periods on Saturday.

The afternoon’s opening session will characteristic gamers in Teams B, D, F and H, with Teams A, C, E and G taking centre stage on Saturday night.

Watch every nine-darter that has been hit at the Grand Slam of Darts since it has been broadcast on Sky Sports

Please use Chrome browser for a extra accessible video participant

- Advertisement -

Watch each nine-darter that has been hit on the Grand Slam of Darts because it has been broadcast on Sky Sports activities

Watch each nine-darter that has been hit on the Grand Slam of Darts because it has been broadcast on Sky Sports activities

Josh Rock stunned Michael van Gerwen with a nine-darter at the Grand Slam of Darts last year

Please use Chrome browser for a extra accessible video participant

Josh Rock surprised Michael van Gerwen with a nine-darter on the Grand Slam of Darts final 12 months

Josh Rock surprised Michael van Gerwen with a nine-darter on the Grand Slam of Darts final 12 months

Three-time Grand Slam champion Gerwyn Worth will headline Saturday afternoon’s motion, because the Welshman opens his Group D marketing campaign towards Northern Eire’s Nathan Rafferty.

World Matchplay champion Nathan Aspinall – a runner-up to Smith final 12 months – can even kick off his problem towards Girls’s World Matchplay champion Beau Greaves in an enchanting Group H tie.

Wales’ World Cup star Jonny Clayton will play the returning Berry van Peer, Dutch No 2 Danny Noppert meets Japan’s Haruki Muramatsu, whereas Masters champion Chris Dobey faces World Youth Champion Josh Rock.

Elsewhere, UK Open champion Andrew Gilding takes on Brendan Dolan, Ryan Searle goes up towards European Championship semi-finalist Gian van Veen, whereas Damon Heta and Ricardo Pietreczko collide within the match’s curtain-raiser.

Gerwyn Price thrashed Peter Wright to win his third title at the Grand Slam of Darts

Please use Chrome browser for a extra accessible video participant

Gerwyn Worth thrashed Peter Wright to win his third title on the Grand Slam of Darts

Gerwyn Worth thrashed Peter Wright to win his third title on the Grand Slam of Darts

Saturday’s night session will characteristic a conflict between reigning champion Smith and Scottish teen Girvan, as three-time champion Van Gerwen performs 2021 quarter-finalist Sherrock in a blockbuster assembly.

Three-time runner-up Peter Wright has been pitted towards American newcomer Stowe Buntz in his opening group recreation, whereas World Grand Prix champion Luke Humphries opens his title bid towards Steve Lennon.

Dutch star Dirk van Duijvenbode and two-time finalist Gary Anderson will collide in one other stellar showdown, as 2014 runner-up Dave Chisnall meets a resurgent Stephen Bunting.

Martijn Kleermaker will make his Wolverhampton debut towards 2018 World Champion Rob Cross, whereas three-time finalist James Wade kicks off the night’s motion towards Poland’s No 1 Krzysztof Ratajski.

Watch Fallon Sherrock become the first female to hit a televised nine-darter!

Please use Chrome browser for a extra accessible video participant

Watch Fallon Sherrock turn out to be the primary feminine to hit a televised nine-darter!

Watch Fallon Sherrock turn out to be the primary feminine to hit a televised nine-darter!

The group stage continues on Sunday, with Saturday’s successful gamers dealing with off and the dropping gamers additionally assembly one another, earlier than the ultimate round-robin video games happen throughout Monday and Tuesday.

Following the conclusion of the group stage, the highest two gamers from every group will transfer by to the knockout stage.

The final 16 might be break up throughout Wednesday and Thursday night, with the quarter-finals being held on Friday and Saturday.

The match then concludes with a bumper double-session on Sunday November 19, because the afternoon’s semi-finals are adopted by the ultimate within the night session.

Matthew Edgar feels there have been a lot of distractions away from darts for Fallon Sherrock recently, whilst Abi Davies believes what she's done for the sport is unrivalled

Please use Chrome browser for a extra accessible video participant

Matthew Edgar feels there have been lots of distractions away from darts for Fallon Sherrock lately, while Abi Davies believes what she’s performed for the game is unrivalled

Matthew Edgar feels there have been lots of distractions away from darts for Fallon Sherrock lately, while Abi Davies believes what she’s performed for the game is unrivalled

Schedule of Play

Saturday November 11
Afternoon Session (1300-1700 GMT)
Group Stage x8 – Teams B-D-F-H First Matches

Damon Heta vs Ricardo Pietreczko (H)
Andrew Gilding vs Brendan Dolan (F)
Ryan Searle vs Gian van Veen (D)
Chris Dobey vs Josh Rock (B)
Danny Noppert vs Haruki Muramatsu (F)
Nathan Aspinall vs Beau Greaves (H)
Jonny Clayton vs Berry van Peer (B)
Gerwyn Worth vs Nathan Rafferty (D)

Night Session (1900-2300 GMT)
Group Stage x8 – Teams A-C-E-G First Matches

James Wade vs Krzysztof Ratajski (A)
Rob Cross vs Martijn Kleermaker (G)
Dave Chisnall vs Stephen Bunting (E)
Dirk van Duijvenbode vs Gary Anderson (C)
Luke Humphries vs Steve Lennon (C)
Peter Wright vs Stowe Buntz (E)
Michael van Gerwen vs Fallon Sherrock (G)
Michael Smith vs Nathan Girvan (A)

Sunday November 12
Afternoon Session (1300-1700 GMT)
Group Stage x8 – Teams B-D-F-H Second Matches
Saturday’s successful gamers in every group meet, and Saturday’s dropping gamers in every group meet.

Night Session (1900-2300 GMT)
Group Stage x8 – Teams A-C-E-G Second Matche
s
Saturday’s successful gamers in every group meet, and Saturday’s dropping gamers in every group meet.

Monday November 13 (1900-2300 GMT)
Group Stage x8 – Teams A-D Remaining Matches

Tuesday November 14 (1900-2300 GMT)
Group Stage x8 – Teams E-H Remaining Matches

Wednesday November 15 (1900-2300 GMT)
Second Spherical x4

Thursday November 16 (1900-2300 GMT)
Second Spherical x4

Friday November 17 (1900-2300 GMT)
Quarter-Finals x2

Saturday November 18 (1900-2300 GMT)
Quarter-Finals x2

Sunday November 19
Afternoon Session (1300-1700 GMT)
Semi-Finals

Night Session (1900-2100 GMT)
Remaining

Format
Group Stage – Better of 9 legs
Second Spherical – Better of 19 legs
Quarter-Finals – Better of 31 legs
Semi-Finals – Better of 31 legs
Remaining – Better of 31 legs

Match Guidelines
Group Stage
Gamers obtain two factors for a win.

To separate a two-way Factors tie for any place inside a gaggle, the next course of might be used:
– Leg Distinction
– Group Match winner

To separate a three-way Factors tie for positions inside a gaggle, the next course of might be used:
– Leg Distinction
– Legs Gained
– Legs Gained Towards Throw
– Match Common
– If nonetheless a tie for a number of locations, there might be a 9-Dart Shoot-Out between the related gamers to find out ultimate standings, with the very best combination rating over 9 darts getting used to separate the gamers.

Within the occasion a “9-Dart Shoot-Out” finishes stage between two or extra gamers, these gamers who’ve tied on essentially the most factors will proceed to throw three darts every in the identical order till one participant scores extra factors than the opposite participant(s) with their three darts.

Knockout Stage
From the second spherical onwards, the match might be in performed a knockout format, utilizing the next bracket:
Winner Group A v Runner-Up Group B
Winner Group B v Runner-Up Group A
Winner Group C v Runner-Up Group D
Winner Group D v Runner-Up Group C
Winner Group E v Runner-Up Group F
Winner Group F v Runner-Up Group E
Winner Group G v Runner-Up Group H
Winner Group H v Runner-Up Group G

Watch the seventeenth staging of the Grand Slam of Darts from 11-19 November on the Aldersley Leisure Village. Stream your favourite sports and more with NOW





Source link

More articles

- Advertisement -

Latest article