23 C
London
Saturday, September 18, 2021

Pete Sampras jest siedmiokrotnym mistrzem Wimbledonu i ikoną tenisa Wiadomości tenisowe

Must read

Pete Sampras był siedmiokrotnym mistrzem Wimbledonu

Dokładnie 20 lat temu amerykańska legenda Pete Sampras wygrał ostatni z siedmiu tytułów All England Club. Jego imię zostało zapisane w folklorze Wimbledonu.

W 2001 roku 19-letni Roger Federer wygrał definiującą epokę wygraną w czwartej rundzie Wimbledonu przeciwko Samprasowi. Ten moment w historii tenisa sygnalizował zmianę warty.

Ale zanim Szwajcarzy rozpoczęli serię Wielkiego Szlema, strzelec wyborowy „Pistol Pete” był królem Wimbledonu, a jego niezłomna służba dowodziła świętym terenem All England Club od 1993 roku.

Pete urodził się w greckim ojcu Costas Sampras i żydowskiej matce Sarah Steinber w Waszyngtonie. Zaczął grać w tenisa w wieku trzech lat.

Dr Peter Fischer był człowiekiem, który został uznany za sporządzenie planu kariery Samprasa, który pomógł mu rozwinąć zwycięską mentalność.

Sampras był znany ze swojego uderzenia wsadem

Będąc już najmłodszym mistrzem singli US Open w wieku 19 lat i 28 dni, pokonując Andre Agassi w 1990 roku, Sampras spojrzał na Wimbledona jako swojego następnego dużego majora, ale musiał czekać trzy lata, zanim nadejdzie tytuł. Kiedy tak się stało, pokonał Jima Couriera w pojedynku z dwoma największymi amerykańskimi mężczyznami na Dniu Niepodległości.

„Moje zwycięstwo w Wimbledonie w 1993 r. Było tak naprawdę początkiem mojej kariery jako dominującego mistrza”, powiedział Sampras w swojej autobiografii Umysł mistrza.

„W końcu zrozumiałem, co to znaczy być godnym mistrzem Wielkiego Szlema”.

W ten sposób nastąpił ośmioletni okres dominacji, którego nawet Federer nie był w stanie powielić w swojej świetności. Od zwycięstwa w pierwszej rundzie w 1993 r. Po ostatnie zwycięstwo w tytule w 2000 r. Przegrał tylko jeden mecz. Ostateczna wygrana, Richard Krajicek, była porażką w ćwierćfinale w 1996 roku.

Sampras obronił swój tytuł w 1994 roku, kiedy odniósł zwycięstwo w setach z gorącym serwerem Goranem Ivaniseviciem, a rok później stał się pierwszym człowiekiem od Bjorna Borga, który ukończył hat-tricka z tytułów Wimbledonu, kiedy przybył z seta pokonać Borisa Beckera.

Tim Gullikson, wieloletni trener i bliski przyjaciel Samprasa, zdiagnozował raka mózgu na początku 1995 roku, a Amerykanin poświęcił mu zwycięstwo po meczu.

„Jest prawdziwym mistrzem” – powiedział Sampras. „Sposób, w jaki traktował swoje leczenie, był prawdziwą inspiracją”.

Becker, sentymentalny faworyt tłumu, był pełen uznania dla Samprasa, gdy powiedział: „Jeśli istnieje wzór do gry w tenisa, to Pete Sampras. Zachowuje się doskonale na korcie. Jest naprawdę miłym facetem poza boiskiem i świetnie gra w tenisa w sumie. Naprawdę nie ma złych szans w swojej grze. Myślę, że jest wyjątkowo dobry do gry w tenisa. ”

Sampras miał wszystko, czego mógł sobie życzyć tenisista. Był kompletnym wszechstronnym zawodnikiem, który nie wykazywał emocji i grał na trawie.

Z głową w dół odbijał piłkę od dwóch do czterech razy z chwytem kontynentalnym, który służy do serwowania, siatkówki i krojenia. Sampras podnosił piłkę wysoko, wyginał plecy i wyzwalał przeciwników nieopisany ból. Jego służba była płaska, twarda, a czasem zwrotna, podczas gdy jego fenomenalny „trzaskanie” było pięknem.

„Pistol Pete” był kompletnym graczem na boisku

W Wimbledon zawsze panuje presja, czułem się, jakby to była Super Bowl naszego sportu.

Pete Sampras po zwycięstwie w Wimbledonie w 1999 roku

W 1997 roku Sampras powrócił do finału, gdzie zmiażdżył Francuza Cedrica Piolinę za utratę 10 gier. Miał tylko jeden punkt przełomowy w jednostronnej aferze na Centre Court.

W swojej autobiografii Umysł mistrza, on napisał: „Mój występ na Wimbledonie w 1997 r. Mógł być mój najlepszy, jeśli chodzi o pełną kontrolę nad moją grą i maksymalne wykorzystanie jej przez jak najdłuższy okres. Jedna statystyka powiedziała wszystko: służyłem 118 meczom i prowadziłem 116 razy. „

Następny rok był jego najtrudniejszym finałem w Wimbledonie po tym, jak został zabrany na decydujący set przez człowieka, którego pokonał cztery lata wcześniej, Iwaniszewicia.

Wraz ze swoim trenerem Paulem Annacone, obserwując, jak jego zawodnik staje przed swoim najtrudniejszym wyzwaniem, Sampras doszedł do szansy na wygraną 6: 2 na piątym miejscu.

„W porównaniu do wszystkich Wimbledonów, w które grałem, jest to zdecydowanie najtrudniejszy” – powiedział Sampras. „Jestem pewien, że ten będzie siedział z nami obojgami, wiesz, ten mecz i jestem pewien, że jest sfrustrowany. Byłbym sfrustrowany, gdybym był w jego butach”.

Tim Henman był znanym przeciwnikiem półfinału dla Samprasa. Brytyjczyk zobaczył, że jego nadzieje na dotarcie do dziewiczego finału Wielkiego Szlema wygasły w 1998 r., A także w następnym roku. Sampras wygrał w czterech setach, zanim pokonał długoletniego rywala Andre Agassi w prostych setach, aby zdobyć swój szósty tytuł.

Potrzebował godziny i 55 minut, trafiając 17 asów i tracąc zaledwie siedem punktów za pierwszą obsługę (49/56). „Chodził po wodzie” – powiedział po tym Agassi.

Ostatni tytuł Samprasa w Wimbledonie był jego czwartym z rzędu. Tym razem był to nowy przeciwnik w postaci Australijczyka Pat Raftera, ale była to ta sama stara historia, w której Amerykanin zabił zwycięzcę w czterech setach, pomimo walki z zapaleniem ścięgien w prawym kolanie aż do finału.

Emocjonalny Sampras opuścił Centre Court w swoim ostatnim świetnym momencie w All England Club.